Masovni prosvjed u Madridu završio sukobima

prosvjedi

Tisuće stanovnika Španjolske stigli su jučer iz svih dijelova zemlje u Madrid kako bi sudjelovali na masovnom maršu protiv brutalnih mjera štednje. Pod sloganom "Dosta je rezova!" otpočeo je veliki mirni prosvjed, no u večernjim satima dolazi do žestokih sukoba s policijom na ulicama glavnog grada Španjolske.

Prema posljednjim informacijama lokalnih medija, policija je privela najmanje 29 osoba. U sukobima je ozlijeđeno preko 100, od toga 67 pripadnika policije. Policija je upotrijebila suzavac, dok su prosvjednici koristili kamenje i petarde.

Sukobi su izbili za vrijeme posljednjeg govora na maršu nakon što su prosvjednici pokušali probiti policijski kordon. Prema lokalnim izvorima vlasti su na ulice poslale oko 1,600 pripadnika interventne policije.

Zahtjevi prosvjednika su i više nego legitimni - traže prestanak mjera štednje i rezova koji su znatno osiromašili populaciju. Jedan od prosvjednika ističe: "Zašto sam ovdje? Zato jer mi je dosta ove vlasti. Obećanja nikad nisu ispunili. Rekli su kako će stvoriti nova radna mjesta i smanjiti poreze, no to su bile laži! Nezaposlenost je narasla s 4 na 6 milijuna. Ovo je jedini način da uzvratimo udarac".
Španjolske vlasti nisu održale svoja obećanja narodu, no zato su ih održali prema Trojki - sve što su međunarodne financijske organizacije tražile od Madrida, Madrid je i odradio.

Mnogi koji su jučer stigli u Madrid su nezaposleni te planiraju kampirati u Madridu sve dok se njihovi zahtjevi ne ispune. Jedan drugi prosvjednik ističe: "Previše je razloga - moji sinovi rade od 8 ujutro do 5 ujutro idući dan, za 400 eura mjesečno! Ja radim kao nastavnik i znam što znače rezovi u javnom sektoru". Drugi navodi: "Sve te deložacije, ovo je ludost! Marširam u Madrid jer ne mogu marširati do Berlina i Bruxellesa. Moramo ovdje zaustaviti Trojku!".Stotine ljudi su deložirane svakog dana iz svojih domova u Španjolskoj. Tijekom protekle godine, prema službenim državnim informacijama, u Španjolskoj su silom obavljene 49,984 deložacije - drugim riječima, 185 deložacija svakog dana. To je 185 obiteljskih tragedija svakog dana. 2012. godina bila je još i gora, tada se obavljalo preko 500 deložacija svakog dana.

Stopa nezaposlenosti iznosi 26%, to je najveća stopa nezaposlenosti u Europskoj Uniji iza Grčke. Ova bezizlazna situacija dovela je i do naglog porasta broja samoubojstava.

Jedan od organizatora jučerašnjih prosvjeda, Pepe Caballero, ističe kako ove vlasti žele vratiti zemlju u eru Francove diktature. "Ova vlast nas želi vratiti natrag u Francove godine, da se radničkoj klasi zabrani prosvjedovanje na ulicama. Nećemo dopustiti da se to dogodi i oni to znaju", rekao je.

Prošlog mjeseca španjolska ministrica rada i socijalne skrbi, Fatima Banez, rekla je kako je Španjolska napokon "izašla iz recesije" te kako je zabilježen gospodarski rast. No, španjolski Radnički Sindikat odbacio je njene izjave kao "vladinu propagandu".

Španjolski radnici održali su brojne prosvjede od početka krize u Španjolskoj. Neki masovni prosvjedi su završavali u sukobima kao i jučerašnji, neki su protekli mirno. Nije isključeno da će se nakon svih tih pokušaja prosvjednici odlučiti za radikalnija rješenja, primjerice pokušaj blokade Madrida i kampiranje na ulicama. Hoće li u tom slučaju i njima u posjetu dolaziti američki i EU dužnosnici kao na Maidanu u Ukrajini? Naravno da neće, kao što nisu niti riječ rekli kada se policija brutalno obračunavala s prosvjednicima i kada su španjolske vlasti uvele jedan od najrigoroznijih zakona protiv prosvjedovanja (vidi: Dok se SAD i EU zgražaju nad "represijom" u Ukrajini, Španjolska uvodi rigorozno striktne zakone o prosvjedovanju, a njihova policija bez osude "trenira strogoću").