Skoči na glavni sadržaj
tiskovna

Kad je novi sirijski premijer Mohammad al-Bashir prije dva dana predsjedao sastankom vlade u Damasku, iza njega je visjela sirijska zastava. Međutim, pored nje je bila i zastava pobunjenika na kojoj je ispisan šehadet, rečenica kojom svaki musliman ispovijeda svoju pripadnost islamu. Ta zastava je vrlo popularna među sunitskim islamističkim borcima u regiji.

Svijet sa strepnjom iščekuje kako će izgledati vladavina pobunjenika, a ova druga zastava zabrinula je one koji se nadaju da će budućnost biti obilježena umjerenošću i tolerancijom. Budućnost Sirije uvelike će ovisiti o Hayat Tahrir al-Samu, pobunjeničkoj organizaciji koja je predvodila napad na Damask i koja sada upravlja političkim preustrojem Sirije.

Hayat Tahrir al-Sham zabranjen je kao teroristička organizacija u Sjedinjenim Državama i drugdje. Vođa pobunjenika Abu Mohammad al-Jolani još je prije desetak godina rekao da u islamističkoj Siriji o kojoj je sanjao neće biti mjesta za vjerske manjine. Također je sugerirao da bi mogao dovesti terorizam na Zapad ako se zapadne zemlje ne povuku iz ratova na Bliskom istoku.

Suniti su daleko najbrojnija vjerska skupina u Siriji

Ipak, Jolani je u novije vrijeme doživio neku vrstu rebrendiranja, podrezujući bradu, odijevajući zapadnjačke zelene odore i zalažući se za toleranciju prema svim sirijskim bezbrojnim vjerskim manjinama. Unatoč tome, mnogi su skeptični dok ga ne vide na djelu.
Mislim da bismo trebali biti vrlo oprezni s njim, rekao je Bilal Sukar, rođeni Sirijac, viši suradnik londonske obavještajne konzultantske tvrtke S-RM. Upozorio je da su ljudi na oprezu nakon što su vidjeli da nova vlast pozdravlja zastavu koja ukazuje na islamističko-salafističke sklonosti.

74% Sirijaca su sunitski muslimani, 13% ih pripada drugim skupinama, poput šiita i alavita, a 10% je kršćana. Zapadni promatrači bili su zabrinuti da bi Asad mogao biti svrgnut te da bi ga moglo zamijeniti nešto što nije puno bolje: ekstremistička teroristička skupina.

Na Asadov režim se gledalo kao na režim sekularizma i relativne međureligijske tolerancije. Nasuprot tome, Hayat Tahrir al-Sham se u prošlosti eksplicitno definirao kao islamistički, što znači da je želio preurediti društvo prema islamskom zakonu.

Neki signali su pozitivni

Isticanje sporne zastave pokazuje da su Hayat Tahrir al-Sham i Jolani još uvijek duboko ukorijenjeni u svojoj salafističko-sunitskoj ideologiji i svjetonazoru, kazao je Fawaz Gerges, profesor na London School of Economicsu. Dodao je da pobunjenici neće vladati Sirijom s brutalnošću svojstvenom Islamskoj državi ili talibanima, ali je upozorio da je nerealno očekivati kako će odbaciti svoju ideologiju.

Neki od prvih signala su pozitivni, poput edikta da se ženama ne smije govoriti što smiju, a što ne smiju nositi, kao i molbe ljudima da ne traže osvetu.
Jamčit ćemo prava svim ljudima i svim zajednicama u Siriji, rekao je Bashir za talijanske novine Corriere Della Sera.

Upitan hoće li novi ustav zemlje biti "islamski", odgovorio je:
Ako Bog da, hoće, razjasnit ćemo sve ove detalje tijekom ustavnog procesa.